Jump to content

Bucuresti-Italia(Venetia)


codz
 Share

Postare recomandată

As dori sa merg in Italia pe ruta: Bucuresti-Pitesti-Craiova-Calafat-Bulgaria(50km)-Serbia-autostrada dupa 97 km pana la Zagreb si pe urma numai autostrada pana la intrarea in Italia.

Intrebarea mea este in legatura cu:

1. bucata prin Bulgaria - cat costa? si daca vamesii fac scandal (asa fac ei in general cand treci prin tara lor si nu esti turist, adik sa stai la ei in tara - cum e cazul la mare la nisipurile de aur, unde cred ca te lasa mai usor sa treci, ca e interesul lor sa intre turisti)

2. vama cu Serbia, drumul pana la autostrada si autostrada - ce trebuie stiut? (as aprecia foarte mult pareri de la cei care au fost pe aceasta ruta, nu speculatii .. asa pot sa presupun si eu)

3. intrarea in Italia (vamesii cum sunt fata de romani cu masina mica?)

4. daca tot am ajuns la subiect - Italia - vreau sa vizitez nordul si apoi in jos pe coasta pe dreapta (precizez ca stiu in ce ma bag cu masina in Italia, am fost in Roma - fara masina .. dar incerc sa fie o excursie off-cities, adica in locurile pitoresti - cu cazari des-centrale, ca sa nu intru cu masina in orasele mari)

Conform viamichelin drumul pana la Venetia ar fi de 1396km - din care 946km pe autostrada, de facut in 16h. Chiar se poate ajunge acolo cu plecare la 5dimi si ajuns la 21-22, sau nu? Daca nu, unde sa stau peste noapte, in Serbia sau in Romania (Calafat?)?

Varianta "normala" cu iesire prin Nadlac, Ungaria, Graz si Italia are dezavantajul faptului ca pana la Nadlac faci mult sau foarte mult in functie de ce gasesti pe drum. Prin Serbia iesi relativ repede - buc-pit o faci repede, apoi daca ai noroc craiova si calafat iarasi repede, fiind mai putin circulate. Viamichelin spune 'pe bune' ca prin Ungaria sunt 1576km, din care doar 716km pe autostrazi, iar timpul creste la 20h, deci nu se pune problema incercarii intr-o zi. Plus ca te costa vignetele de Ungaria si Austria - eu vrand sa stau 2 sapt. platesc cam mult ambele tari * vignetele minime, cred ca vine pe undeva pe la 50eur in total.

Deci, cine a fost pe acolo? :) Please advise! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mayday147

    11

  • VEKAU

    11

  • kiko

    10

  • Mama Omide

    9

Eu am fost prin Serbia dar pe alta ruta...tot ce pot sa-ti zic e ca te usuca autostrazile. Mie pentru aproximativ 100km de la intrarea din Ungaria pana la Novi Sad m-au usurat de 10E.....la cat mergi tu.....cred ca iti ia mai mult.Eu am fost pana la mare la Budva...si noroc ca se decontau toate cheltuielile ca m-au usurat astia de bani la autostrazile lor. La intoarcere am incercat pe drumurile normale si....dupa 50km m-am lasat pagubas, numai gropi,tractoare si oameni cu Yugo,Simca care merg cu 50km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru vignete in HU..www.autopalya.hu

pentru vignete in AT www.asfinag.at\

pentru costuri autostrada in IT www.autostrade.it

vezi ca nu mergi doar prin serbia ci si prin Croatia, caz in care iti trebuie viza.

Viza o iei si din vama.

Drumurile sunt nasoale prin serbia.

Avandu-se in vedere ca autostrada la unguri a ajuns f aproape de Szeged, recomand varianta buc-Nadlac cu un dormit fie in Arad, fie la motelul Petrom dinspre Arad spre Nadlac (cca 1200 000 lei camera).

Apoi, atentie la vama sa nu ajungi intre 7 si 8 dimineata ca e schimb de tura la noi si staaaii,,

Din momentul in care iesi pe autostrada la unguri...mergi pana in venetia ca focu! direct!

E cam asa> maaaxim 1 ora pe M5, inca 1 ora pe M0, 2,5 ore pana la Viena (depinde cat stai la vama la austrieci, atentie sa te asezi la coada de NON EU!)

De acolo mai faci 3 ore pana in vama lor si inca....3 pana in venetia ,

Vezi ca NU MAI E VAMA intre AT si IT, da? dar te prinzi dupa calitatea drumului.

A se casca ochii la radare..niste frigidere gri montate pe un postament de beton. Te iau din spate asa ca ai timp sa incetinesti

Vigneta pt unguri e cam 1400 huf pe 4 zile si o iei din prima benzinarie din Mako (un shell pe stanga)

Vigneta pt austria e cca 8 euro pe 2 sapt si o iei de la o ghereta aflata in PRIMA benzinarie dupa ce iesi din vama..tot un shell. (vezi ca buda e pe bani!)

La intrare in AUstria tot asa..in prima benzinarie iei vigneta.

Vigneta de HU o iei fie de la o ghereta aflata in AT inainte de intrarea in HU sau din prima benzinarie pe autostrada, am impresia ca e un OMV...

Taxele de autostrada in It le platesti fie cu cartele valorice, fie cu card, fie cu cash!

ATENTIE!

Dupa ora 19 in gherete nu mai sunt omuleti asa ca ori ai card valabil sau card valoric

Cardurile valorice le cumperi din benzinarii.

Motorina

Faci plinul in Arad si mai bagi in Viena. Eu prefer BP sau Aral.

Atentie ca pe autostrada e cam cu 10-20% mai scumpa..asa ca daca ai banii numarati...iesi si tu in un orasel si baga de acolo

In Italia autostrazile sunt SCUMPE! dar nu ai ce face, reteaua de DN/uri e infecta

Daca mai ai intrebari..baga!

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte corecte si la obiect punctate.

experienta mea pe acelasi drum confirma ceea ce a spus asarban.

deci sunt pentru schimbarea traseului ales de tine.

din cate observ e mai scurt pe unde ai ales, dar sunt sigur ca din punct de vedere al timpului pierzi mai mult.

deci te sfatuiesc sa alegi acelasi traseu descris de asarban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Later news.

Se pierde ff mult timp in zona de granita intre Croatia cu Bosnia cu controale ale armatei croate.

De asemenea motorina e infecta.

In plus, la vama dintre italia si slovenia, cand Iesi din italia, macaronarii te purica si iti verifica masina si la ventile sa vada daca nu e ciordita de la ei.

Daca ai chef sa nu conduci...poti lua feribotu de la Split pana la Venetia.

Doar ca o sa te cocoseze de bani..cca 400 euroi masina si 2 persoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu intentionez sa fac ruta Ro->Hu->Au-IT si retur acelas traseu (in vara asta).

Merci pt. detaliile cu vigniete etc etc etc...

Daca o sa am nedumeriri o sa va deranjez :(

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a deschis subiectul, sa intreb si eu ceva. Eu vreau sa ajung in FRANTA.

Care ar fi ruta ideala? Prefer HU-A-??? si de aici nu mai stiu

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria, desi autostrada a ajuns aproape pana la Szeged, nu prea sunt benzinarii asa ca prima este dupa aproape 50 km cred. Eu am preferat sa iau vigneta la primul MOL intalnit la intrarea in Ungaria si este chiar inainte de a intra in Szeged. Merge platit si cu cardul la pret ok. 2500 HUF (10 zile vigneta) convertit mi-a tras 10 EUR de pe card.

Mai este n MOL si la iesirea din Szeged langa Metro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idee ar fi sa ne spui UNDE IN FRANTA..ca deh...depinde una de alta.

O varianta ar fi sa te duci pe www.viamichelin.com si sa iti faci acolo un traseu.

Dupa aia revii aici cu traseul de acolo si iti mai spunem noi una alta.

una peste alta..traseul ar fi fie RO-HU-AT-D-F fie Ro-hu-at-d-elvetia (ca nu stiu prescurtarea!)-F

De germania..na ..raiul soferilor.

Atentie MARE la depasirea pe dreapta..e INTERZISA!

Adica..fiind pe banda I NU AI VOIE SA MERGI MAI REPEDE CA ALA DE PE BANDA 2 decat cand esti in STAU sau cand benzile merg pe destinatii diferite.

Trebuie sa pastrezi asa distanta fata de ala din fata ta incat cel de pe banda din stanga sa poata oricand sa se bage in fata ta.

cand intri pe autorstrada accelerezi PE BRETEA si iesi pe banda I cu semnal STANGA in principiu FARA SA DAI PRIORITATE, adica FARA SA TE OPRESTI ca in secunda urmatoare ala din spatele tau intra in fundu tau!

Ideea e ca fie cei de pe banda 1 se vor muta pe 2 ca sa iti faca loc fie iti vor face loc intre ei, tu doar trebuind sa intri in regimul lor de viteza.

Deeci ai 150m in care tre sa ajungi cam la 100..110...

cand iesi de pe autrostrada menti viteza de mers pana cand ajungi pe bretea NU FRANEZI INAINTE! ci doar PE BRETEA

de prisos fie spus ca nu faci cu farurile sau nu dai clacsoane..

cand nu se da unu din fata, maaaxim pui semnal stanga..de depasire..

cand depasesti o faci TARE! ochii in oglinda ca vin aia cu 210-250 si nu apuci sa ii vezi bine.

In principiu nu te apuci sa depasesti cate 1000 de masini ci una cate una..

De prisos spus ca banda de urgenta e PENTRU URGENTE si nu ai ce cauta pe acolo.

A se respecta indicatoarele cu viteza pe tronson..aia sunt nemti destepti..daca mergi cu cat afiseaza ei chiar mergi.

E posibil sa prinzi STAU.

NU OPRESTI MOTORUL NU TE DAI JOS DIN MASINA NICI SA TE UITI "CE SE INTAMPLA"!

Atentie la centura Munchenului..adica la A99...stauri la greu toata ziua..

Recomand folosirea unui drum national B...cred ca 412...o sa ma uit..care e paralel cu asta..e B-ul care duce la Dachau..

E mai ingust..e cu restrictie la 100 dar MERGI!

Alte intrebari si informatii..dupa ce mai spui unde vrei sa mergi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza pana unde mergi in Franta...eu am fost la Paris..pe ruta Rom-Hu-Austria-Germ-Franta. Daca ai vrei sa urmezi aceeasi ruta...iti pot da informatii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca adaugare la ce a spus asarban, in Elvetia (prescurtarea nu e CH?) e superb de vazut traseul (de fapt, orice traseu) dar ai sanse mari sa faci mai putin timp prin sudul Germaniei si direct Franta.

daca trebuie sa ajungi in sudul Frantei, te sfatuiesc si prin Italia sa verifici lungimea traseului. desi se platesc autostrazile in Italia, poate poti recupera la timp.

oricum, am vazut ca si cand vii din Spania sunt autocare care ocoloesc Italia prin Germania (adica decat sa o ia prin nordul Italiei prefera sa faca un ocol prin traversarea de la sud la nord est a Frantei si intrarea prin sud-vestul Germaniei)

@asarban: ce ai spus trebuia scris si in otpicul ala cu mersul pe autostrada! excelent.. nota:10!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Elvetia (CH) autostrazile costa 20 euroi PE AN..indiferent cat mai e pana la sfarsitul anului

Iar Vmax legala e 120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ajung la PARIS. De mers prin elvetia nu vreau sa merg ca stiu cum e si nu prea mi-a placut, plus ca sunt baietii cu radarele pe acolo.

Deci traseul ar fi HU-A-D-F. Prin HU, A si D am tot fost, cam stiu despre ce este vorba, dar in FRANTA va fi premiera. Ce-mi puteti spune despre acea tara din punct de vedere al circulatiei, taxe, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se circula mai haotic decat la nemti, cam ca la italieni..dar parca mai bine totusi.

parerea mea. MARE ATENTIE LA RADARE. au inclusiv pe autostarada foarte multe. autostrazile sunt scumpe...dar daca te grabesti sunt bune. eu am folosit mult si drumurile nationale (mai tre sa spun ca sunt aproape impecabile ?!) si e o placere sa mergi pe majoritatea. cam atat imi aduc aminte acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ajung la PARIS. De mers prin elvetia nu vreau sa merg ca stiu cum e si nu prea mi-a placut, plus ca sunt baietii cu radarele pe acolo.

Deci traseul ar fi HU-A-D-F. Prin HU, A si D am tot fost, cam stiu despre ce este vorba, dar in FRANTA va fi premiera. Ce-mi puteti spune despre acea tara din punct de vedere al circulatiei, taxe, etc.

Domnu...daca ati fi avut minima curiozitate sa folositi linkul dat "www.viamichelin.com" ati fi avut raspunsuri la mai toate intrebarile...dar..deh....

Ia incearca sa vezi..ai TOATE costurile, TOATE drumurile in lucru..TOATE radarele...

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu Asarban aici...eu am avut scos la imprimanta tot traseul de pe via michelin si stiam dinainte cati bani trebuie pregatiti pentru taxele de pe autostrada..sunt corecte pana la ultimul cent.In Fr mie nu mi se pare ca se circula haotic,singura chestie e ca toti merg linistiti pana vine unu cu numere de DE si trece cu 160-180 pe langa tine. Taxele de autostrada totusi sunt foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hei salut! Am uitat sa dau watch topic si acum am vazut ca s-a scris destul de mult pe topicul deschis de mine. Asarban, sfaturile tale sunt foarte utile (si corecte) pentru toti vwforumistii care vor sa mearga in austria/germania. Eu personal am fost de multe ori pe ruta Buc-Nadlac-Budapesta-Viena si mai departe in toata Austria si prin toata Bavaria si un pic mai in sus in Germania. Pe langa asta am traversat est-vest Germania, am fost in Franta, Elvetia, Belgia si Olanda. Din Europa 'apropiata' nu am fost cu masina in Italia si vazand ruta prin Serbia am tinut sa mi se confirme ca nu este o solutie mai buna decat prin HU-AT. Deci multumesc, cred ca imi ajung sfaturile a 2-3 forumisti ca sa merg tot pe ruta stiuta. Vroiam sa evit o noapte de cazare, fiind in stare sa conduc 16-17 ore, dar pe ruta cunoscuta pana in Italia sunt mai mult de 20, ceea ce nu ma incumet.

Merci pentru raspunsuri si pentru sfatul de a tine 'nordul' :) si daca mai este cineva interesat putem vorbi despre tarile enumarate mai sus, sau chiar despre experientele din Bulgaria, Grecia, Turcia, Slovenia, Slovacia, Croatia - daca nu cumva exista un alt topic specializat despre 'drumurile europene' parca :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

si eu o sa plec la vara cu masina "in lume".

posturile voastre, in special ale lui asarban, care se pare ca e "umblat", ma ajuta foarte mult.

un lucru foarte important e daca unguri, austriecii sau italienii au radare pe sosele si autostrazi si care e legea la ei cu detectoarele de radar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sint sigur, dar nu cred ca sint legale detectoarele ... cat despre radare, fii sigur ca sint. austriecii folosesc in mare masura un pistol cu laser (lol) care nu sint sigur ca poate fi detectat de detectoarele raspandite pe la noi.

da las pe altul sa detalieze.

Bicolorule, daca te vei hotari pentru o ruta ce va trece prin zona Karlsruhe, anunta-ma !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru ca e legat de toti cei care pleaca in starinatate, atasez aici un document: Monitorul Oficial, legat de cati bani iti trebuie la vama, ce conditii, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Detectoarele NU SUNT LEGALE in EUROPA!

Sanctiunea merge de la amenda (cca 1500 euroi in Fr) pana la puscarie in Austria si Germania

2. In Austria radarele sunt de tip mobil (niste alea precum casutele de porumbei puse pe un trepied) sau fix. AStea arata precum niste frigidere micute cam de 1/0.5/0,5, gri, montate pe postamente de beton inalte cam de 1 m...

IN germania am vazut numai mobile, montate pe trepied cam la 1 m inaltime

IN franta, belgia, olanda sunt ca la noi pe DN1

La italieni sunt de mai multe tipuri, dar ei (ca si francezii) au damblaua laser gunurilor, cu care se mai si pitesc, ba pe pasarele, ba dupa tunelui..

DAR! Cea mai misto chestie pe care o fac nemtii si austriecii e ca baga pe autostrada masini "civile" care merg legal.

Tu treci ca tunul pe langa, se iau dupa tine, te depasesc si pe luneta apare scris sa opresti (Adica HALT! Polizei!)

Sfatul nr.1 nu faceti precum un cunoscut care era ferm convins ca alea "e reclame dom'le" si nu numai ca nu a oprit, dar i-a si injurat si s-a si repezit cu masina inspre ei....noroc ca aia au avut simtul umorului si iubeau animalele..s-au prins ca omu e batut in cap si in afara de 500 euroi amenda..nimic!

Sfatul nr. 2 NU OPRITI PE BANDA DE URGENTA IMEDIAT!

ASta e valabil si daca va opreste potera la un control de rutina..

Treceti frumos pe banda de urgenta, bagati avariile si continuati sa mergeti usor, adica INCET pana la prima parcare unde o sa aflati ce si cum

Sfat nr. 3. Nu incercati sa dati spaga....puscariile sunt curate dar..tot puscarie...Mai bine bagati cenusa in cap..roman tampit..nu cunosc...atitudine din care sa inteleaga neamtul tampit ca si tu esti tampit dar ai inteles ca ai gresit si nu se mai repeta..

Fara luat in clont ca va ia in glont...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thanks man!

daca mai ai si alte sfaturi precum cele deja impartasite, sunt bine-venite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si inca ceva, chiar daca par nemti, austriecii nu sunt ca ei. am patit-o in aprilie cand rulam linistit cu 160 km/h pe autostrada Viena - Salzburg. facand checking-ul in retrovizoare am observat la un moment dat un motociclist imbracat in negru in spatele meu. Mi s-a parut suspect ca nu ma depaseste, de obicei ei nu suporta sa stea in spatele turismelor, asa ca am scos tempomatul si am incetinit inertial. Amicul m-a depasit, s-a postat in fata mea si a afisat pe un display STOP - POLIZEI, facand semnul sa-l urmez pana intr-un panenplatz, ceea ce desigur ca am si facut :(. Politicos in engleza mi-a comunicat amenda - 36 euro. si ... drum bun "and be more careful on the highway next time'.

Modificat de stefison
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super utile toate tips-urile de aici. :) asarban

Eu am inceput sa fac planul in detaliu pt. excursia de care vb a i c i

Asta e ruta "draft" pe care incerc/incep sa o ajustez

In traseu vreau sa introduc si din ce am gasit a i c i

Orice sfaturi sunt de folos si va multumesc in avans...

PS daca aveti deja rute/harti facute (MS autoroute/route66/etc) care sa acopere partial zonele prin care urmeaza sa fie traseul va rog sa-mi dati pe mail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoasa ruta, si drum bun. dar eu as ocoli fosta Jugoslavie. si parca as face mai multa Austria.

unele tari din fost Ju cer viza. nu mai stiu exact, dar parca Bosnia. doar Croatia si am auzit mai nou Muntenegru merita vazute. dar parca tot Austria as mai vedea de cateva ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!